Fotografski kutak: slike s penjanja.

na slici: Danko Ferber
gdje: Maltatall, Strannerbach WI3
foto: Marko Vuković, 01/2010

Učitaj iduću fotografiju ...
AO HPD Željezničar
Povijest odsjeka
Alpinistička škola
Alpinistički i sportski smjerovi u Hrvatskoj
Klek

Velebit

Okić

Paklenica

Vela draga

Kalnik

Sisol

Biokovo

Ledolomstvo u Hrvata (i malo šire)

Stijene iznad Bribira

Omiš

Popis prvenstvenih smjerova AOŽ - neautorizirana kronika

Alpe

Knjižnica odsjeka
Ekspedicije, putovanja, izleti
Novosti
Linkovi

Novosti
Paklenica - Klin free
Sedmi izlet LJAŠ 2023: 6.-7.5. - Klek
Šesti izlet LJAŠ 2023: 29.-30.04. - Tulove Grede
Peti izlet LJAŠ 2023: 22.-23.04. - Dabarski kukovi
Četvrti izlet LJAŠ 2023: 16.04. - Vela Draga

Upozorenje

Penjanje je, po svojoj prirodi, potencijalno opasna aktivnost. Suština penjačkog iskustva jest u donošenju odluka: koje osiguranje upotrijebiti, koje smjerove penjati, kojoj informaciji vjerovati. više


RSS Feed

RSS je tehnologija koja omogućuje jednostavan način za automatsko preuzimanje informacija sa web stranica koje vam se sviđaju. više


Kontakt

AO HPD Željezničar
Trnjanska cesta 5b/I
HR-10000 Zagreb
[email protected]

Vela draga

  U Vranjsku dragu uvijek rado svraćam. Teško je naći mjesto, koje je toliko blizu civilizaciji, a istovremeno toliko divlje i udaljeno od iste. Neki puta, kad se čovjek probudi, usred noći (spavanje u špiljici, u podnožju Velikog tornja, je obaveza svakom posjetiocu Vele drage), ima dojam, kao da je totalno izvan vremena, ili na nekom drugom planetu. Nekim čudnim (i sretnim) hirom prirode, špiljica je na takvoj lokaciji, da se promet iz cestovnog tunela skoro uopće ne čuje, a vlak prometuje svega par puta tjedno, i to ne noću, i jedini zvukovi koji se čuju, su glasanje ptica i šum vjetra.

U podnožju Učke smjestila se Vela draga...

Vjerojatno ste primjetili, da sam na Velu dragu (ah, moja draga) prilično emotivno vezan. Razloga je puno, ali glavni je ambijent. Hrpa tornjeva razbacanih južnom padinom, ostavi svakog posjetioca bez daha. Iskusno alpinističko oko, odmah će uočiti i sjenovitu, do 100 metara visoku, sjevernu barijeru, sa smjerovima, kako je to Bojan lijepo rekao, drukčijim od drugih. Ovdje nećes steći slavu, nećes uživati u super čvrstom dabarskom vapnencu, niti penjati grozno teške smjerove. Sve je nekako, recimo, posebno, i nakon svakog ispenjanog smjera, ostat ce ti osjećaj tihog zadovoljstva i želja za ponovnim dolaskom.

Pogled na južnu stijenu Velikog tornja, da se smrzneš...

U penjačkom pogledu, Vranjska draga je dobro sportsko penjalište, i relativno skromna alpinistička destinacija, sa desetak, uglavnom, težih smjerova, i ne najboljom kvalitetom kamena.


Pogledajte podstranice:

Veliki toranj

Sjeverna barijera

Južna barijera



created by: klacko @ 2005-10-07 23:24:12 / updated by: klacko @ 2005-11-16 10:33:54