|
|
Penjanje je, po svojoj prirodi, potencijalno opasna aktivnost. Suština penjačkog iskustva jest u donošenju odluka: koje osiguranje upotrijebiti, koje smjerove penjati, kojoj informaciji vjerovati. više
|
|
|
|
JMJN p. CK-OD-Š
From: "Nikola Derezic" - [email protected] Date: Mon, 24 Apr 2006
15:55:14 +0200
Naslov znači: Jasna, Martina, Jimbo i Nikola penjali Centralni kamin (J&N), Olivera Dragojevića (M&J) i Šaleški (N&J)
Ovo weekenda smo se Jimbo, Jasna, Martina i ja zaputili u Veliku Paklenicu. Još u Zagrebu sam sastavio listu želja sa popisom smjerova koje bi bilo dobro ispenjati.
Lagani smjerovi:
- Rampa kamin (3+, 150m, 1h)
- Kanjonski (3+, 300m, 2-3h)
- Kukušni (4-, 150m, 1h)
- Akademski (4+, 180m, 2-3h)
Malko zahtjevniji smjerovi:
- Centralni Kamin (4+, 300m, 2-3h) - stara rana
- Mosoraški (5, 350m, 3-5h) - klasični smijer na Anića kuk
- Lidijin (5+/4, 150m, 1,5h) - to i sve desno od Nosoroga
- Saleški (5/4, 120m, 2-3h) - to je na stupu sa suprotne strane od Abseil piste
CK (Centralni kamin) je naš stari projekt, koji sam bio odlučan napokon riješiti. Stigli smo u subotu, zaparkirali se na glavni parking parka i krenuli u akciju. Lagano zaobišli sportske smjerove i našli se pod CK-om.
CENTRALNI KAMIN
Jedan od zanimljivijih smjerova koje sam penjao. U njemu ćete proći kroz gotovo sve oblike stijene: ploče, previsi, kamini, radijatori. Smijer je podijeljen u puno kratkih dužina. Razlog zbog kojeg je to rađeno je komunikacija. Naime, s obzirom da se stalno ide cik-cak, nećete svojeg partnera ništa čuti (savjetujem upotrebu toki-vokija).
Prva dužina nezasluženo nosi ocjenu 5a. U stvari radi se samo o detalju na uzalu, nakon kojeg šećete položenom pločom.
U 3. cugu se ulazi u kamin koji završava laganim previjesom. Iako je loše osiguran (sve do previjesa) kamin je pun tramvajaca i zaista ga nije teško proći. Predzadnji štand (nalazi se u šumici) se slobodno može preskočiti. Nemojte se zeznuti, pa iz šumice krenuti kroj još jedan kamin - smijer se tuda nejde, nego se nastavlja po okomici točno iznad kamina iz kojeg ste izašli (ima brdo spitova).
Izlaz iz smijera je isti kao i za Sjeverno rebro: probijate se u smijeru Anića kuka i tamo kroz šumarak dolje.
ŠALEŠKI
Jasna je predlagala da penjemo Karabore. S obzirom da su ga nedavno penjali Krcko i Orsat, telefonski smo kontaktirali Krcka - majstora da nas uputi. Ispalo je da je smijer u 3. cugu ima malo teži previjesni detalj, iza kojeg slijedi ploča sa dosta metara bez osiguranja. Kako niti Jasni, a ni meni nije bilo do napetih detalja, poslušali smo Krckov savijet i zaputili se u Šaleški koji nam je Krcko predložio. Šaleški se nalazi na Stupu ispod Anića kuka, sa suprotne strane od Abseil piste i Danaje. Ocijenjen je sa 4b. Najteži dio smijera se nalazi u 2. dužini (cugu), gdje morate prečati oko 5 metara po ne baš tako lijepoj polici. Taj dio se navodno može zaobići tako da sa štanda penjete izravno gore (a to je smijer Trik - ocjena 5a).
Nakon 3. štanda treba pripaziti jer odatle možete završiti ili u Triku (na lijevo) ili u 6b+ (ne znam kako se smijer zove). Od štanda se popnete nekoliko metara ravno u vis, pa prečate u desno. Prečajući ćete priječi preko jednog 6b+ smijera koji ide ravno gore - zanemarite ga i prečajte dalje.
Ja sam se zeznuo, pa sam nakon tih nekoliko metara skrenuo za spitovima u lijevo u Trik. Ta predzadnja dužina Trika je ocijenjena sa 5a - nezasluženo. Predzadnji štand trika je na totalno izloženom mjestu - ispod guzice će vam biti 3 cuga lagano previsne stijena (barem 60m).
Iz smijera se izlazi abseilom na drugu stranu ili preko Danaje ili preko Abseil piste.
FOTKE
Možete ih naći na našim stranicama: www.pustolovi.hr
created by: zeljeznicar @ 2006-04-24 16:06:00 / updated by: marko @ 2006-04-24 16:10:33
|
|
|
|
|